Sedací souprava Emma
Pravá sedací souprava pro váš interiér by měla zaujmout na první pohled. Najít ji ale rozhodně nebude lehký úkol. Jaký typ sedací soupravy zvolit? Pro jaké materiály se rozhodnout? Kam sedací soupravu umístit a jak se o ni správně starat? A co další nábytek, bude se k vybrané sedací soupravě hodit? Správná sedací souprava je tedy výslednicí mnoha aspektů.

Sedací souprava je dominantou každého obývacího pokoje. Můžete bydlet v malém či prostorném bytě, v moderním i starším domku, bez sedací soupravy se rozhodně neobejdete. Sedací souprava by svými rozměry měla korespondovat s velikostí místnosti. Není tedy vhodné si do stísněného obývacího pokoje pořizovat prostornou sedací soupravu a naopak, do velkého pokoje dávat malou sedačku, kterou každý snadno přehlédne.

Kromě samotných rozměrů je důležitá i barva, typ a styl sedací soupravy. Barva sedací soupravy by měla zpravidla korespondovat s barvou dalšího nábytku, dekorace, podlahy, koberce, záclon, závěsů i s barvou zdí. Například k bílé stěně můžete zvolit kteroukoli barvu sedací soupravy. U výraznějších barev stěn, jako je červená, modrá nebo zelená, bude výběr barvy sedací soupravy přece jen náročnější. Odstín tedy vybírejte s maximální pečlivostí.

Styl sedací soupravy může nabývat mnoha podob. Sedací souprava může být moderní jednoduchá, bohatě zdobená či vyřezávaná, na tenkých, širších nožkách či přímo umístěná na podlaze. Typ sedací soupravy je pak klasický, rohový, rozkládací, 3+2+1, 2+1+1 nebo 3+1+1. Rovněž se nabízejí sedací soupravy s úložným prostorem, které jsou šikovné k uložení dek, peřin nebo některých již nepotřebných věcí.

Nejčastěji kupovaný typ představuje klasická sedací souprava, která může být umístěna prakticky kdekoli v místnosti. Nejlépe ale bude vypadat při stěně nebo pod oknem. Naproti klasické sedací soupravě můžete dát například televizi nebo akvárium. Oblíbenou alternativu představuje rohová sedací souprava, která dokáže skvěle využít jinak nezaplnitelného prostoru v místnosti. Mezi lidmi je dále velmi populární rozkládací sedací souprava, která dokáže nahradit i normální postel. Můžete ji využít například ve stísněné garsonce. Zároveň skvěle poslouží k přespání hostů ve vašem bytě.

Soupravy 3+2+1, 3+1+1 a 2+1+1 vyjadřují, z jak velkých a z kolika kusů se sedací souprava skládá. První číslo vyjadřuje samotnou sedačku, 3 jako třímístná sedací souprava, 2 jako dvoumístná. Další dvě čísla jsou pak křesla, u čísla 2 se jedná o dvoukřeslo. Sedací soupravy 3+2+1 a 3+1+1 jsou vhodné především do středních a větších obývacích pokojů. Soupravu 2+1+1 můžete zvolit i v menším bytě. Sedací soupravu můžete též vybírat podle tvrdosti polstrování a účelu jejího využití. Sedací souprava by obecně měla být situována na prosvětleném místě, rozhodně ne zády ke dveřím, ale tak, aby ji při vstupu do místnosti každý okamžitě spatřil.