Ponořte se do světa zámeckého stylu, kde se každý milovník luxusu, bohatství krásných předmětů a majestátnosti originálního nábytku cítí jako doma. Zřízení domova ve stylu starého zámku představuje fascinující výzvu, kde každý detail oživuje historickou noblesu a nádheru. Tento článek vás zve do pohádkového světa aristokracie, nabízí inspiraci pro proměnu vašeho domova v majestátní rezidenci, plnou půvabu a elegance.

Domov v zámeckém stylu bydlení vypovídá o vybraném vkusu i prosperitě majitele

Objevíte, jak mistrovsky skloubit luxusní nábytek s vybranými dekoracemi, jak podtrhnout krásu prostoru pomocí vybraných textilií a svítidel, které připomínají dávné časy slavných bálů a společenských událostí. Naučte se, jak zdobit svůj domov čalouněným nábytkem s bohatými vzory, zdobenými zrcadly a impozantními uměleckými díly, která odrážejí krásu a splendor minulých epoch. Každý krok v tomto článku vás provede procesem, jak transformovat běžné prostory do míst plných noblesy, eleganci a umělecké výjimečnosti. Buďte odvážní a nechte se inspirovat touto cestou ke stylu, který je stejně ohromující jako historie, kterou reprezentuje.


zámecký styl bydlení

Co je vlastně zámecký styl?

Zámecký styl je okázalý a jedinečný. Každý kus nábytku je originál.

Je synonymem pro luxus, eleganci a historickou krásu. Tento design se nejčastěji odvíjí od specifického historického období, často baroka nebo rokoka, s jeho typickými zdobenými prvkami a důrazem na detail. Pro skutečný zámecký styl je klíčové vybrat kusy nábytku, které spolu harmonicky ladí a tvoří koherentní celek.

Charakteristické pro zámecké sedací soupravy bývá nejvyšší preciznost zpracování. Používají se jen ty nejvyšší kvality materiálů, včetně drahocenných dřevin, a luxusních tkanin. Ačkoliv tento styl občas využívá výrazných barev a bohatého ornamentálního zdobení, celek nikdy nepůsobí přeplácaně, naopak vyzařuje vznešenost a patřičný přepych.


obývací pokoj v zámeckém stylu


Obývací pokoj v zámeckém stylu

Obývací pokoj je reprezentativní část domu a sem obvykle vodíme svoje návštěvy. Obývací pokoj, by tak měl návštěvníka oslnit a také mu ukázat kousek naší osobnosti prostřednictvím zvoleného stylu. Ústředním bodem pokoje je sedací souprava, se kterou sladíme zbytek nábytku.

Zvolíte-li obývací stěnu se zlatými detaily , tak by i ostatní nábytek měl mít zlaté detaily. Nezapomínejte sladit ani dřevo, pokud je obývací stěna například z ořechu, další nábytek včetně dřevěných detailů na sedací soupravě musí být také z ořechového dřeva.

obývací stěna zámeckého stylu


Ložnice jako z pohádky

Jestli se někam vyloženě hodí zámecký styl nebo alespoň nějaké jeho prvky, tak je to ložnice. Díky zámeckým prvkům dostane i zdánlivě obyčejný prostor nádech romantiky. Nejdůležitějším kusem nábytku je samozřejmě postel. Pokud zvolíte postel v zámeckém stylu, tak dostanete opravdu výrazný kus nábytku, který přiláká pozornost.

Další prvky v ložnici jsou už takřka jasné, stačí si vybavit nějakou komnatu na zámku. Zdobené noční stolky, toaletní stolky a šatní skříně jen doladíte k posteli, jejíž romantický vzhled můžete ještě podtrhnout instalací nebes.

zámecká postel s nebesy jako z pohádky


Dekorace hrají prim

Vhodně zvolené dekorace dodají zámeckému stylu na autentičnosti. Zrcadlo s bohatě zdobeným dřevěným rámem nebo obraz v dřevěném rámu se hodí do každé místnosti. Na stolek můžete umístit svícen v dobovém stylu.

Dejte si pozor na sladění světel s celým interiérem. Nemusíte samozřejmě svítit doma svíčkami, aby se zachoval celkový dojem, ale moderní skleněná osvětlení k zámeckému stylu nepasují. Ale nebojte, určitě seženete vkusný křišťálový lustr a na zeď stylové lampičky.

Pomyslnou třešničkou na dortu v celém interiéru jsou závěsy. Žaluzie nebo rolety se k zámeckému stylu nehodí. Látka závěsů musí být těžká, nebo tak alespoň působit. Vyšívání bývá obvykle bohaté a velmi zdobné. Barvu závěsů slaďte s čalouněním v místnosti.

čalouněná zámecká sedací souprava zdobená zlatým dřevem


Tipy, které vás navedou správným směrem

Dnešní doba je plná technologií, které budou v zámeckém pokoji působit jako pěst na oko. Zapřemýšlejte, jak by se dala televize nebo notebook chytře skrýt před zraky ostatních a vytáhnout je jen při jejich používání.

Než koupíte první kus nábytku, tak si ověřte, jaký sloh imituje, a prohlédněte si třeba na internetu další nábytek. Může se stát, že sedačka v daném slohu se vám bude líbit, ale ostatní nábytek už ne.

Zaměřte se na detaily. Mísení stylů je možné u jiných stylů, ale snaha o spojení zámeckého stylu s jiným nedopadá dobře.

Držte se při zemi. Zámecký styl je sice vznešený a bohatý, ale nikdy by neměl být přeplácaný. Přílišná snaha někdy sklouzne k lacinému cirkusovému vzhledu a o to rozhodně nestojíte.

Pokud se vám zámecký styl líbí, ale nechcete vyloženě zámeckou komnatu, tak se inspirujte historizujícím stylem. Ten se volně inspiruje v určitém období a nemá přesně daná pravidla. Vytvoříte tím jedinečný interiér přesně podle vašich představ.

Podívejte se na naše další tipy.