Zámecký styl není pro každého, ale milovníci luxusu, krásných předmětů a originálního nábytku na něj nedají dopustit. Zařídit si domov v zámeckém stylu není vůbec jednoduché, ale tento článek vám dodá potřebnou inspiraci a odvahu.

zámecký styl bydlení

Co je vlastně zámecký styl

Zámecký styl se obvykle inspiruje v určitém historickém slohu. Koupit starožitný nábytek není v době internetu vůbec nic složitého, ale při tvorbě interiéru potřebujete ucelený styl a všechny kusy musí být téhož slohu, jinak není interiér jednotný.

Zámecký styl je okázalý a jedinečný. Každý kus nábytku je obvykle originál. Využívají se kvalitní materiály a drahé látky. Přestože v zámeckém stylu najdeme výrazné barvy a bohaté zdobení, tak celek nevypadá lacině, ale působí vznešeným dojmem.

obývací pokoj v zámeckém stylu


Obývací pokoj v zámeckém stylu

Obývací pokoj je reprezentativní část domu a sem obvykle vodíme svoje návštěvy. Obývací pokoj, by tak měl návštěvníka oslnit a také mu ukázat kousek naší osobnosti prostřednictvím zvoleného stylu. Ústředním bodem pokoje je sedací souprava, se kterou sladíme zbytek nábytku.

Zvolíte-li obývací stěnu se zlatými detaily , tak by i ostatní nábytek měl mít zlaté detaily. Nezapomínejte sladit ani dřevo, pokud je obývací stěna například z ořechu, další nábytek včetně dřevěných detailů na sedací soupravě musí být také z ořechového dřeva.

obývací stěna zámeckého stylu


Ložnice jako z pohádky

Jestli se někam vyloženě hodí zámecký styl nebo alespoň nějaké jeho prvky, tak je to ložnice. Díky zámeckým prvkům dostane i zdánlivě obyčejný prostor nádech romantiky. Nejdůležitějším kusem nábytku je samozřejmě postel. Pokud zvolíte postel v zámeckém stylu, tak dostanete opravdu výrazný kus nábytku, který přiláká pozornost.

Další prvky v ložnici jsou už takřka jasné, stačí si vybavit nějakou komnatu na zámku. Zdobené noční stolky, toaletní stolky a šatní skříně jen doladíte k posteli, jejíž romantický vzhled můžete ještě podtrhnout instalací nebes.

zámecká postel s nebesy jako z pohádky


Dekorace hrají prim

Vhodně zvolené dekorace dodají zámeckému stylu na autentičnosti. Zrcadlo s bohatě zdobeným dřevěným rámem nebo obraz v dřevěném rámu se hodí do každé místnosti. Na stolek můžete umístit svícen v dobovém stylu.

Dejte si pozor na sladění světel s celým interiérem. Nemusíte samozřejmě svítit doma svíčkami, aby se zachoval celkový dojem, ale moderní skleněná osvětlení k zámeckému stylu nepasují. Ale nebojte, určitě seženete vkusný křišťálový lustr a na zeď stylové lampičky.

Pomyslnou třešničkou na dortu v celém interiéru jsou závěsy. Žaluzie nebo rolety se k zámeckému stylu nehodí. Látka závěsů musí být těžká, nebo tak alespoň působit. Vyšívání bývá obvykle bohaté a velmi zdobné. Barvu závěsů slaďte s čalouněním v místnosti.

čalouněná zámecká sedací souprava zdobená zlatým dřevem


Tipy, které vás navedou správným směrem

Dnešní doba je plná technologií, které budou v zámeckém pokoji působit jako pěst na oko. Zapřemýšlejte, jak by se dala televize nebo notebook chytře skrýt před zraky ostatních a vytáhnout je jen při jejich používání.

Než koupíte první kus nábytku, tak si ověřte, jaký sloh imituje, a prohlédněte si třeba na internetu další nábytek. Může se stát, že sedačka v daném slohu se vám bude líbit, ale ostatní nábytek už ne.

Zaměřte se na detaily. Mísení stylů je možné u jiných stylů, ale snaha o spojení zámeckého stylu s jiným nedopadá dobře.

Držte se při zemi. Zámecký styl je sice vznešený a bohatý, ale nikdy by neměl být přeplácaný. Přílišná snaha někdy sklouzne k lacinému cirkusovému vzhledu a o to rozhodně nestojíte.

Pokud se vám zámecký styl líbí, ale nechcete vyloženě zámeckou komnatu, tak se inspirujte historizujícím stylem. Ten se volně inspiruje v určitém období a nemá přesně daná pravidla. Vytvoříte tím jedinečný interiér přesně podle vašich představ.

Podívejte se na naše další tipy.