Sedací souprava je středobod obývacího pokoje nebo jiné společenské místnosti.

Na sedačce můžeme posedět s přáteli, sledovat televizi nebo jen tak lenošit u čtení oblíbené knihy. Sedací soupravu vybíráte na delší dobu, proto vybírejte moudře, ať nelitujete.

Kolik prostoru v obývacím pokoji může zabírat sedací souprava

Jak žijete svůj běžný den

Pokud kupujete sedačku do obývacího pokoje, tak zvažte, kolik času trávíte sezením u televize a kolik prostoru potřebujete na zbylý nábytek nebo na svoje aktivity. Cvičíte-li rádi při sledování televize, potřebujete více místa. Malé děti na svoje hry zaberou velký prostor. V těchto případech sáhněte raději po menší sedačce, která ponechá dostatek prostoru na další činnosti.

Máte-li rádi sezení u televize, nesdílíte domácnost s malými dětmi a většina členů rodiny si ráda posedí na sedačce, tak se nebojte zabrat větší prostor pro sedačku. Stejně by pravděpodobně zůstal nevyužitý.

Velikost sedačky se samozřejmě odvíjí i podle počtu členů v domácnosti. Jestliže bydlíte sami nebo s partnerem, tak vám bude stačit menší sedačka. Větší rodina potřebuje pořádnou sedací soupravu doplněnou o křeslo nebo alespoň taburetky, jinak vám budou děti sedět doslova na hlavě.

menší sedačka Charly


Kam umístit sedací soupravu

Z psychologického hlediska není dobré umisťovat sedačku zády ke dveřím. Rozhled ze sedačky vám zajistí pocit bezpečí a lepší přehled. Myslete také na slunce, které může být nepříjemné, když chcete relaxovat. Kolem sedací soupravy ponechte prostor minimálně 80 centimetrů na pohodlný průchod.

Sedačka do velké místnosti

Ve velkých místnostech máte takřka volnou ruku. Bez obav můžete vybrat sedačku do tvaru U a utvořit z ní ústřední bod celé místnosti, se kterým sladíte zbylý nábytek. U menších sedaček si dejte pozor, aby se v prostoru neutápěly a nevypadaly ještě menší.

Velký obývací pokoj můžete vybavit i několika menšími sedačkami. Kombinace trojmístné, dvoumístné sedačky a křesla je skvělá pro větší společnost a pro rodiny, kde členové neradi dělí o svůj prostor.

Sedací souprava do malých prostor

V malých bytech je výběr sedačky poněkud komplikovanější a budete pravděpodobně muset udělat nějaký kompromis. Na malém prostoru si nemůžete dovolit plýtvat drahocennými centimetry. Skvělou volbou je například roh místnosti, kam dáte menší sedací soupravu ve tvaru L.

Do malého obývacího pokoje nejspíš nedáte dvě sedací soupravy, pokud ale toužíte po odděleném sezení, tak můžete sáhnout po dvoumístné nebo trojmístné sedačce a k ní koupit jedno až dvě křesla. Vše samozřejmě závisí na konkrétních potřebách rodiny a skutečných dispozicích.

Sedací souprava do malých prostor


Jak zkombinovat sedačku s dalším nábytkem

K sedačce neodmyslitelně patří konferenční stolek, kam si můžete odložit knížku, sklenici s vodou nebo malé občerstvení. Konferenční stolek by se měl velikostně i stylově hodit k sedací soupravě. Příliš velký stolek v kombinaci s malou sedačkou působí nepatřičně. Výšku přizpůsobte výšce sedačky, ať se při odkládání ze sedu nemusíte ohýbat až k zemi.

V malých místnostech oceníte úložný prostor v sedačce. Díky tomu si budete moct dovolit o něco větší sedačku, když v obývacím pokoji nebude klasická stěna. Do sedačky s klidným srdcem uložíte deskové hry, deky nebo jiné vybavení, které vytahujete jen občas.

Sedačku slaďte s nábytkem. Pokud jsou na sedačce dřevěné prvky, tak by i nábytek měl být dřevěný. Prostor díky tomu nebude vypadat roztříštěně. Potah může naopak kontrastovat s barvami v celé místnosti, dejte si však pozor, ať pokoj nevypadá lacině. Máte-li sedačku ve výrazné barvě, tak by doplňky měly být maximálně ve dvou doplňkových barvách.

Podívejte se na naše další tipy.