Mít nohy v teple je snem každé zimomřivé ženy a nejen jí. Podlahové topení je hitem posledních let a stále více domácností sází právě na podlahovku. Ta je vhodná do všech interiérů, protože se zbavíte nevzhledných radiátorů, které zabírají mnoho místa, které můžete využít mnohem lépe.

sedací souprava na podlahové topení

Než zařídíte podlahové topení

Podlahové topení je systém trubek vedoucích v podlaze. Teplo je nejdříve předáno podlaze a ta ho vysílá dále. Než se rozhodnete pro podlahové topení, tak dobře zvažte, kudy povede. Hlavním dilematem, na jehož řešení se neshodnou sami projektanti je, zda řešit rozložení nábytku už předem a přizpůsobit tomu podlahové topení.

Na jednu stranu podlahové topení nemá smysl umisťovat pod těžké jednolité kusy nábytku, protože tam nic nevytopí. Nicméně přestavět nábytek, včetně velké sedačky, můžete kdykoliv. Podlahové topení, ale nezměníte. Obecně se doporučuje nebrat na rozmístění nábytku ohled, protože podlahové topení po celé místnosti alespoň zabrání vlhnutí podlahy.

sedačka nad podlahové topení

Jak je to s účinností

Když dáte přímo na trubku s podlahovým topením obrovský sedací soupravy do U, tak se účinnost vytápění samozřejmě sníží. Nicméně i pod gaučem nebo velkou obývací stěnou topení instalujte. Nebudete muset řešit vlhnutí a vznik případné plísně. Samozřejmě nestavte nábytek účelově na trubky, ale snažte se jej rozmístit vedle.

Pokud plánujete zastavět v místnostech velkou plochu nábytkem a nechcete doma radiátory, tak máte možnost vytápět místnost stropem nebo umístit vytápění do stěn. Obojí je stejně účinné jako podlahové topení a pro spoustu lidí je daleko příjemnější.

velká sedací souprava na nožkách

Pozor na těžší kusy

Těžší kusy nábytku obecně nejsou žádným problémem v případě podlahového topení. Váha předmětu, ale musí být dobře rozložena. Pokud jde o velkou masivní stěnu, tak váha se rozloží po celé délce. Problém nastává u těžkého nábytku na nožkách, kde se váha kumuluje do jednoho bodu. Takovýto nábytek umístěte mimo trubky podlahového topení.

Čemu se vyhnout

Jak již bylo zmíněno, nemusíte měnit dispozice podlahového vytápění podle nábytku, protože během pár let můžete vše pětkrát přestavět. Nicméně některé designové prvky budete muset v interiéru s podlahovým topením vynechat.

Těžké koberce přes celou místnost naprosto popírají funkci podlahového topení. Pokud chcete interiér oživit kobercem, tak musí být s nízkým vlasem nebo velmi tenký dekorační koberec malého rozměru. Můžete jej umístit i na stěnu, vytvoříte tím poměrně zajímavý rustikální vzhled.

Velké masivní sedačky zabírající takřka celou plochu obývacího pokoje významně sníží účinnost vytápění. Vzdávat se jich nemusíte, ale vyberte kus na vyšších nožkách a umístěte sedací soupravu dál od ostatních kusů nábytku i ode zdi. Zachová se proudění vzduchu a teplo se bude šířit dále.

sedací souprava s dřevěnými nožkami

Vsaďte na nožičky

Při výběru vhodného nábytku vsaďte na nožičky. I masivní obývací stěna může stát na vyšších nožkách a teplo se bude rovnoměrně distribuovat po celém prostoru. Prakticky jakýkoliv nábytek můžete koupit na vysokých nožkách a můžete podlahové topení bez obav rozvést po celém domě.

Využijte stěny a strop na maximum

Do téměř všech interiérů se skvěle hodí závěsná křesla, která visí od stropu. Jsou pohodlná, stylová a nebrání podlahovému topení. Koupíte je v mnoha provedeních a barvách. Nadšené budou i vaše děti.

Nebojte se využít stěny. Pokud potřebujete více úložného prostoru a bojíte se snížení účinnosti vytápění, tak sáhněte po vitríně, kterou zavěsíte na zeď, a podlahový prostor zůstane zachovaný. Podobným způsobem můžete řešit i televizní stolek, koupelnové skříňky a různé úložné police.

Podívejte se na naše další tipy.