Dřevo je krásný nadčasový materiál a spousta lidí touží mít v interiéru dřevěný nábytek. S přírodními materiály se ale pojí i povinnosti. Aby vám dřevo vydrželo pěkné po dlouhá léta, tak se o něj musíte náležitě starat.

jak pečovat o sedací soupravy se dřevem


Proč investovat do sedačky se dřevem

Dřevo nikdy nevyjde z módy, je elegantní i moderní a ocení jej milovníci originálních kusů nábytku, protože dva kusy nikdy nebudou stejné díky jedinečné kresbě dřeva. Počáteční investice do nábytku z masivního dřeva je vyšší, ale v průběhu let se vám vrátí. Masivní dřevo je trvanlivé a při správné péči vydrží sloužit desítky let.

proč koupit sedačku se dřevem


Ideální prostředí pro dřevo

Dřevo vyžaduje poměrně stálé prostředí. Jelikož jde o přírodní materiál, tak stále pracuje. Ve vlhku bobtná a zvětšuje svůj objem a v teple se naopak smršťuje. Ideální vlhkost pro dřevěný nábytek je 40– 60 %, což je ostatně obecně doporučovaná vlhkost vzduchu v místnosti.

Co se týče teploty, tak ideál je kolem dvaceti stupňů. Pozor si dejte i na slunce. Necháte-li masivní dřevo vystavené slunečním paprskům, tak může časem změnit barvu.

sedací souprava s vyřezávaným dřevem

Jak na běžný úklid

Při běžném úklidu si vystačíte s obyčejným suchým hadříkem, kterým setřete prach. V případě potřeby jej můžete i navlhčit, ale dejte pozor, ať nábytek nezůstane mokrý nebo politý. Dřevo nabobtná a udělají se na něm boule.

Chcete-li dřevo něčím ošetřit, tak se poraďte s výrobcem nebo truhlářem. Obecně můžeme doporučit ošetřovat dřevo na sedačkách a obecně dřevěný nábytek antistatickými přípravky bránící sedání prachu.

Dřevo by nikdy nemělo přijít do styku s chemikáliemi. Bělidla a jiné chemické prostředky na čištění jej můžou nenávratně poškodit a napácháte rozhodně víc škody než užitku. Zaschlou špínu můžete setřít mydlinkovou vodou, ale to je maximum, co na dřevěný nábytek můžete použít.

umístění sedačky se dřevem

Pravidla pro umístění sedačky se dřevem

Sedací soupravu nedávejte do vlhkých prostor nebo do místností, kde dochází k prudkým změnám teplot. Dřevo na opěrkách gauče by nemělo být vystaveno slunci, tak dejte pozor na místa pod oknem. Nestavte jej ani blízko krbu či topení.

Masivní obývací stěny a větší kusy nábytku dejte dál od stěny. Dřevo potřebuje dýchat a k tomu je nutný přísun vzduchu. Když přirazíte nábytek až ke zdi, může vám za nějakou dobu zvlhnout a začít plesnivět. Což je u dřeva často fatální.

masivní obývací stěny

Škrábancům se neubráníte

Ať se budete snažit sebevíc, tak se dříve či později na dřevěné područce objeví škrábanec. Na menší oděrky vyzkoušejte babskou radu v podobě vlašského ořechu, když budete dužinou třít škrábanec, tak jej zamaskujete.

Na větší rýhy použijte vosk určený přesně na tyto situace. Velmi poškozené dřevo nebo starožitný nábytek odneste truhláři nebo restauratérovi. Často se jim podaří zachránit kusy nábytku, se kterými se majitelé v duchu loučili.

kombinace dřevěné sedačky

S čím kombinovat dřevěnou sedačku

Odpověď na tuto otázku je naprosto jasná. Přece s dalším dřevem. Vždy se snažte o celistvost. Více druhů dřeva v jedné místnosti nemusí vypadat dobře. Když máte sedačku s ořechovým dřevem, tak i ostatní nábytek slaďte a vyberte ořech.

Nebojte se, že dřevěné sedačky musí vypadat nudně a usedle. Díky správně zvoleným doplňkům vytvoříte prakticky cokoliv. Moderní interiér, iluzi rustikálního venkova nebo jedinečný zámecký styl.


Podívejte se na naše další tipy.